Saules elektrostacija ar katru gadu kļūst ekonomiski izdevīgāks risinājums elektrības ieguvei. Lielākoties saules paneļi kalpo kā kompliments esošam elektrības pieslēgumam. Elektrības skaitīšanas veids (NETO tarifs) ļauj privātmājām Latvijā elektrības pieslēguma tīklu izmantot kā bateriju. Tas nozīmē – atdoto elektrību tīklā var izmantot vēlāk.
Saules elektrostacijas ir veids, kā izmantot atjaunojamo enerģijas resusus, lai ražotu elektrību. Būtisks elements privātmāju īpašniekiem ir to ekonomiskajam pamatojumam. Saules paneļi noteikti nav investīcija, kura atmaksājas 2 gadus laikā. Bieži privātmājām tie ir 5–7 gadi. Mēdz būt arī ilgāk. NETO norēķinu veids paredz: kad tiek ražota elektrība, tad attiecīgi nav jāmaksā par elektrību un OIK mainīgo daļu. Bet sadales sistēmas operatora pakalpojuma maksa un OIK fiksētā maksa saglabājas. Īsumā – lielākie faktori, kas ietekmē saules paneļu atmaksas laiku, ir elektrības ražošanas salāgotība ar patēriņu. Proti, gan dienā, gan gada griezumā. Skatīt attēlā saules elektrostacijas elektrības saražošanas profilu gada griezumā Latvijā ar 6,6 kW sistēmu.
Svarīgi atcerēties: lai arī atmaksas laiks var būt starp 5–10 gadiem, saules paneļu garantija ir 20–25 gadi, invertora 10–12, kā arī saules paneļu veiktstpējas garantija ir 25 gadi. Tas nozīmē to, ka saules paneļu ražotājs garantē, ka saules paneļi arī pēc 25 gadiem spēs saražot vismaz 80% no to sākotnējās jaudas. Montāžas darbiem garantija ir 5 gadi. Saules paneļi prasa ļoti minimālu uzturēšanu. Tiek ieteikts reizi gadā apskatīt saules paneļus, vai kaut kas neparedzēts nav uz viņiem uzkritis. Bet pamatā tie paši attīrās ar lietu.
Saules paneļu uzstādīšanas process
Saules elektrostaciju uzstādīt privātmājām ir samērā vienkārši. Tas ir – elektrostacijas līdz 11,1 kW jaudai. Saules paneļi var būt vairāk, bet tas ir jaudas izejas ierobežojums, kas tiek ierobežots ar invertoru. Ierīci, kura pārveido līdzstrāvu uz maiņstrāvu. Saules paneļi ražo līdzstrāvu.
• Pirmais solis ir izvēlēties saules elektrostacijas uzstādītāju un tad ir jāiesniedz pieteikums A/S “Sadales tīkls” par mikroģeneratora uzstādīšanu.
• Tad “Sadales tīkls” sagatavo pieslēguma līgumu un tehniskos nosacījumus.
• Pēc tam tiek veikta saules elektrostacijas jeb mikroģeneratora uzstāde.
• Kad darbi paveikti, tad ir jāaizpilda “Sadales tīkla” līguma pielikumi.
• Mikroģeneratora pieslēgšana tīklā.
Viss šis process var aizņemt līdz 90 dienām. Pašas saules elektrostacijas uzstāde ilgst aptuveni 1–3 dienas. Protams, atkarībā no apjoma.